Manchester City-anklagerne: Blev nogen af klubbens nuværende spillere købt i perioden, hvor anklagerne gælder?

Ingen af spillerne i Manchester Citys nuværende trup blev hentet til klubben i den periode, hvor en uafhængig kommission fandt klubben skyldig i alle anklager om overtrædelser af Premier Leagues finansielle regler. Overtrædelserne fandt sted mellem 2009 og 2018. Manchester City afviser enhver form for forseelse og har anket alle anklagerne.

Den længst siddende købte spiller

Klubbens længst siddende førsteholdsspiller, der er købt fra en anden klub, er den portugisiske stopper og anfører Ruben Dias. Han kom fra Benfica i 2020 og har spillet mere end 250 klubkampe siden sin ankomst.

Den norske angriber Erling Haaland er den næste i rækken. Han kom fra Borussia Dortmund sommeren 2022.

Spillere fra egen ungdom

Midtbanespilleren Phil Foden er den eneste spiller, der har spillet for klubben i den periode, hvor den overtrådte ligaens finansielle regler. Han er dog ikke en senior-transfer, da han er vokset op i klubbens ungdomsrækker. Foden, der er 26 år, fik sin førsteholdsdebut i en Champions League-kamp mod Feyenoord i november 2017.

Ligesom Foden er den alsidige midtbanespiller Rico Lewis et produkt af klubbens akademi. Han fik dog først sin seniordebut i august 2022.

Resten af truppen

Alle klubbens øvrige seniorspillere blev hentet mellem 2023 og 2026.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *